top of page

Η κερασμένη μπύρα της 29ης αγωνιστικής

#FreeBeer for Leandro Trossard!

Αν όχι η πιο ιδιαίτερη μπύρα που έχουμε κεράσει ποτέ, σίγουρα είναι η πιο ιδιαίτερη της φετινής σεζόν! Θα σας εξηγήσουμε αναλυτικά. Στο τριήμερο που μας πέρασε, για τα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής έγιναν μόνο 3 ματς, καθώς τα υπόλοιπα έγιναν στο διάστημα 2-4 Μαρτίου. Το μπέρδεμα αυτό έγινε καθώς η αγωνιστικέ έπεσε το ίδιο σαββατοκύριακο με τα προημιτελικά του FA Cup και κάποιες ομάδες έπαιξαν πιο νωρίς τα ματς. Εμείς όμως αποφασίσαμε να βγάλουμε τον MVP από τα ματς που έγιναν το τριήμερο που μας πέρασε. Και αυτός δεν είναι άλλος από τον Βέλγο ακραίο επιθετικό της Brighton καθώς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη μεγάλη νίκη επί της Newcastle. Ο Trossard ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Γλάρους με ένα πολύ όμορφο σουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ χρεώθηκε και την ασίστ για το 2-0 που έκανε ο Danny Welbeck με παρόμοιο τρόπο. Βέβαια λόγω του ότι η αγωνιστική ήταν αρκετά κουτσουρεμένη θα δώσουμε half pint στον Trossard.

Με αυτή τη πολύ σημαντική νίκη, η Brighton έφτασε τους 32 βαθμούς, 6 πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα από το East Sussex έκανε ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή της στην Premier League. Αν και υπήρχαν μόνο 3 ματς, εσείς ποιον θα επιλέγατε ως πολυτιμότερο παίκτη;