top of page

#RetroWednesdays - Aston Villa FC at the 1997–98 UEFA Cup

Παρά το γεγονός ότι είχαν τερματίσει στην 5η θέση, οι Villlans πήραν το εισιτήριο για το Κύπελλο UEFA χάρη στη διαδικασία του Fair Play Award! Σαν να μην έφτανε μόνο η είσοδος στη διοργάνωση, η ομάδα από το Birmingham θα ξεκινούσε από τον Πρώτο Γύρο, γλιτώνοντας τους 2 προκριματικούς!

Η πορεία της Villa ξεκίνησε ενάντια στην Bordeaux. Το πρώτο ματς έγινε στη Γαλλία και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0. Στο Μπέρμιγχαμ, και πάλι είχαμε το ίδιο σκορ. Έτσι, οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου την πρόκριση στη Villa έδωσε ο Savo Milosevic. Επόμενη αντίπαλος για τη Villa, ήταν η Athletic Bilbao. Για ακόμα μια φορά, η Aston Villa κατάφερε να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα εκτός έδρας, το 0-0. Όλα λοιπόν θα κρίνονταν στο Villa Park. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν μια μεγάλη νίκη με 2-1 χάρη στα γκολ των Ian Taylor και Dwight Yorke. Στον Τρίτο Γύρο, η Villa κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Steaua Bucuresti. Αυτή τη φορά, οι Villans δεν τα κατάφεραν εκτός έδρας και ηττήθηκαν με 2-1. Στη ρεβάνς του Μπέρμιγχαμ το σκορ μέχρι το 71ο λεπτό ήταν 0-0. Τότε "χτύπησε" ξανά ο Milosevic, ενώ στο 85, ο Taylor έκανε το 2-0 δίνοντας μια ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά. Εκεί, τους περίμενε η Atletico Madrid. Το πρώτο ματς έγινε στην Ισπανική πρωτεύουσα, και η γηπεδούχοι κέρδισαν 1-0 χάρη στο γκολ - πέναλτι του Christian Vieri. Στη ρεβάνς, οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό βάζοντας τα δύσκολα την γηπεδούχο ομάδα. Όμως ένα γκολ του Taylor στο 72 και ένα του Collymore μόλις 2 λεπτά μετά έβαλαν φωτιά στο Villa Park! Δυστυχώς όμως, η Villa δεν κατάφερε να σκοράρει το τρίτο γκολ και που θα της έδινε την πρόκριση και έτσι τερμάτισε το Ευρωπαϊκό της ταξίδι. Για την ιστορία, η νικήτρια του θεσμού ήταν η Inter η οποία κέρδισε στον τελικό την Lazio με 3-0.