top of page

#RetroWednesdays - Liverpool at the 2004–05 UEFA Champions League

Το 2004 οι Reds τερμάτισαν τέταρτοι στο πρωτάθλημα. Για αυτό και ξεκίνησαν την Ευρωπαϊκή τους πορεία από τον Τρίτο προκριματικό γύρο απέναντι στην GAK από την Αυστρία. Παρότι νίκησαν μέσα στο Γκραζ με 0-2, ηττήθηκαν με 0-1 στην Αγγλία. Αυτή η ήττα όμως δεν ήταν αρκετή ώστε να τους στερήσει τη παρουσία στη φάση των ομίλων.

Εκεί η Liverpool κληρώθηκε με τη προηγούμενη φιναλίστ του θεσμού Monaco, τον Ολυμπιακό και την Deportivo La Coruna, μια ομάδα που τότε θεωρείτο από τις κορυφαίες στην Ευρώπη. Σε αυτόν τον δύσκολο όμιλο, οι Reds κατάφεραν να περάσουν στην τελευταία αγωνιστική σε ένα αξέχαστο ματς. Υποδέχτηκαν τον Ολυμπιακό στο Anfield και ήθελαν μόνο νίκη, αλλά και να καλύψουν την ήττα που έκαναν στον Πειραιά (1-0). Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Rivaldo. Η αγγλική ομάδα ήθελε 3 γκολ στην επανάληψη και το κατάφερε. Ο Florent Sinama Pongolle στο 47, ο Neil Mellor στο 81 και ο Steven Gerrard με το γκολ της ζωής του στο 87 ήταν οι παίκτες που έδωσαν τη χρυσή νίκη στην ομάδα τους. Στη φάση των 16 η Liverpool κληρώθηκε με τη Leverkusen. Το πρώτο ματς έγινε στο Anfield Με διαιτητή τον Κύρο Βασάρα! Οι Reds κέρδισαν σχετικά εύκολα με 3-1. Στον επαναληπτικό στη Γερμανία είχαμε επανάληψη του σκορ και έτσι με 2 νίκες οι Άγγλοι πέρασαν στα προημιτελικά. Εκεί τους περίμενε η Juventus. Ο πρώτος αγώνας έγινε και πάλι στην Αγγλία. Για ακόμα μια φορά οι Reds εκμεταλλεύτηκαν και κέρδισαν με το εύθραυστο 2-1 τους Bianconeri, χάρη στα γκολ των Sami Hyypia και Luis Garcia. Για τους Ιταλούς σκόραρε ο Fabio Cannavaro. Στο Τορίνο έγινε ένα ματς το οποίο μάλλον λίγοι θυμούνται, όμως με το 0-0 η Liverpool κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά. Για να συνεχίσει τη πορεία της στον τελικό, η Liverpool θα έπρεπε να αποκλείσει την Chelsea του Mourinho ο οποίος λίγους μήνες πριν είχε σηκώσει την κούπα με την Porto. Ο πρώτος αγώνας έγινε στο κατάμεστο Stamford Bridge. Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η Liverpool κατάφερε να φύγει με το 0-0 από το Λονδίνο και να τα παίξει όλα για όλα στην έδρα της. Εκεί λοιπόν όλα κρίθηκαν με το γκολ του Luis Garcia από το τέταρτο μόλις λεπτό. Ο τελικός διεξήχθη στις 25 Μαΐου του 2005 στο στάδιο Ataturk της Κωνσταντινούπολης μπροστά σε 69.000 θεατές. Αντίπαλος της Liverpool ήταν η υπερομάδα της Milan η οποία ήθελε να επιστρέψει στη κορυφή μετά από 2 χρόνια. Στο πρώτο ημίχρονο η Milan απέδειξε τον χαρακτηρισμό υπερομάδα. Με τον Paolo Maldini να σκοράρει στο 1ο λεπτό του αγώνα και τον Crespo να σημειώνει 2 γκολ σε 5 λεπτά στο τέλος του ημιχρόνου, η Milan έκλεισε το πρώτο μέρος του αγώνα με το υπέρ της 3-0. Η Liverpool έπρεπε να σκοράρει ξανά 3 γκολ (όπως και στο τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων). Για ακόμα μια φορά οι Reds έκαναν κάτι το οποίο έμοιαζε ακατόρθωτο. Ο Gerrard στο 54, ο Smicer 2 λεπτά μετά και ο Xavi Alonso στο 61 έφεραν τα πάνω κάτω στον τελικό. Ο αγώνας εν τέλη οδηγήθηκε στην παράταση όπου ούτε εκεί είχαμε νικητή. Εκεί η Liverpool κατάφερε να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της και να επιστρέψει στην κορυφή μετά από 21 χρόνια! Αυτό ήταν και το τελευταίο Retro Wednesdays. Σας ευχαριστούμε όλους που αγαπήσατε αυτήν την εβδομαδιαία στήλη, η οποία έτρεχε ασταμάτητα από τον Οκτώβριο του 2019! Μείνετε συντονισμένοι καθώς σε μερικές Τετάρτες θα επιστρέψουμε με νέα, φρεσκότατη εβδομαδιαία στήλη!