top of page

#RetroWednesdays - Dundee Football Club at the 1962–63 European Cup

Το 1962 ήταν μια χρονιά ορόσημο για την Dundee καθώς κατέκτησε το πρώτο (και τελευταίο μέχρι στιγμής) πρωτάθλημα της ιστορίας της. Με αυτόν τον τρόπο η Dee εξασφάλισε την παρουσία της στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Η πορεία της ξεκίνησε στον προκριματικό γύρο με αντίπαλο την Κολωνία. Ο πρώτος αγώνας έγινε στη Σκωτία και η Dundee υπέταξε τη Γερμανική ομάδα με το εμφατικό 8-1 τελειώνοντας ουσιαστικά και την υπόθεση πρόκριση. Στην Κολωνία, η τοπική ομάδα έκανε μια αξιότιμη προσπάθεια καθώς οι Σκωτσέζοι μάλλον κατέβηκαν για τουρισμό. Το 4-0 όμως δεν ήταν αρκετό για αυτούς. Έτσι η Dundee πέρασε στον επόμενο γύρο. Εκεί την περίμενε η Sporting Λισαβώνας. Το πρώτο ματς έγινε στην Πορτογαλία. Η Dee το πάλεψε αρκετά, αλλά εν τέλη ηττήθηκε με 1-0 με ένα γκολ που δέχτηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στο Dens Park όμως, η τοπική ομάδα πήρε μια ακόμα μεγάλη νίκη με 4-0! Ο θρύλος της ομάδας (και μετέπειτα της Tottenham) Alan Gilzean σημείωσε χατ τρικ. Η επόμενη αντίπαλος της Σκωτσέζικης ομάδας ήταν η Anderlecht. Με μία εξαιρετική εμφάνιση, η Dundee πήρε ένα μεγάλο διπλό μέσα στο Βέλγιο με 1-4 παίρνοντας και ένα μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Στη Σκωτία, μπορεί οι Βέλγοι να προηγήθηκαν, αλλά η γηπεδούχος ομάδα γύρισε το ματς στο τέλος του αγώνα. Για να κάνει το μεγάλο βήμα και να περάσει στον τελικό, η Dundee θα έπρεπε να αποκλείσει την Milan. Δυστυχώς όμως για τους Σκωτσέζους, εκείνη την περίοδο η Milan ήταν μια ανίκητη ομάδα. Το 5-1 στο Μιλάνο δεν άφησε πολλές ελπίδες για την Dee για την ρεβάνς. Παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε ένα θαύμα, η Dundee έκανε το χρέος της και κέρδισε την Milan με 1-0 αποχαιρετώντας την διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Για την ιστορία, στον τελικό που έγινε στο παλιό Wembley, η Milan Κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο Πρωταθλητριών καθώς νίκησε την Benfica.