top of page

#RetroWednesdays - Leicester City at the 2016-17 UEFA Champions League

Όσοι ζήσαμε το παραμύθι της Leicester τη σεζόν 2015-16 είναι πραγματικά αδύνατο να το ξεχάσουμε. Όσα χρόνια και να περάσουν, ο άθλος των Αλεπούδων θα παραμένει να μας υπενθυμίζει πως ακόμα και στο σύγχρονο εμπορευματοποιημένο ποδόσφαιρο, όλα είναι δυνατά. Οι Αλεπούδες εκτός από το πρωτάθλημα, εξασφάλισαν και τη συμμετοχή τους στο Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Επίσης, ήταν και η πρώτη τους συμμετοχή σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από τη σεζόν 2000-2001.

Η πορεία τους ξεκίνησε από τον 7ο όμιλο, εκεί όπου κληρώθηκε με τις Porto, Copenhagen και Club Brugge. Οι Αλεπούδες χωρίς να δυσκολευτούν πολύ, τερμάτισαν στην πρώτη θέση του ομίλου. Συνολικά συγκέντρωσαν 13 βαθμούς, με 4 νίκες μία ισοπαλία (στην Κοπεγχάγη) και μία ήττα (στο Πόρτο). Στη συνέχεια, η Leicester κληρώθηκε στην φάση των 16 με την Σεβίλλη. Το πρώτο ματς έγινε στη πρωτεύουσα της Ανδαλουσίας. Οι Ισπανοί με όπλο την εμπειρία προηγήθηκαν με 2-0 στο 62ο λεπτό. Όμως στο 73 ο Jamie Vardy έκανε το 2-1 και άφησε ανοιχτούς τους λογαριασμούς μεταξύ των 2 ομάδων. Στο κατάμεστο King Power Stadium, η Leicester κατάφερε να πάρει τη πιο σημαντική Ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας της! Υπέταξε του νικητές του Europa League με 2-0 χάρη στα γκολ των Morgan και Albrighton και πέρασε στα προημιτελικά! Εκεί την περίμενε μια άλλη Ισπανική ομάδα, η Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Antoine Griezmann με γκολ από τα 11 βήματα έκρινε το πρώτο ματς που διεξήχθη στην Ισπανική πρωτεύουσα. Οι Αλεπούδες όμως είχαν την ρεβάνς στην έδρα τους. Δυστυχώς όμως, η Ατλέτικο προηγήθηκε με τον Saul στο 26ο λεπτό. Η Leicester το πάλεψε αρκετά και ισοφάρισε με τον Vardy στο 61. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση. Οι Αλεπούδες κάπως έτσι ολοκλήρωσαν την πρώτη τους περιπέτεια στο Champions League. Για την ιστορία, η έτερη ομάδα της Μαδρίτης, η Ρεάλ, ήταν αυτή που σήκωσε την κούπα.