top of page

#RetroWednesdays - Liverpool FC at the 2017–18 UEFA Champions League

Ένα όχι και τόσο Retro Wednesdays, καθώς μόλις 4 χρόνια έχουν περάσει από εκείνη την πορεία της Liverpool. Οι Reds είχαν τερματίσει 4οι στην Premier League της σεζόν 2016-17. Εκείνη τη περίοδο ο τέταρτος της κατάταξης δεν πήγαινε κατευθείαν στους ομίλους αλλά στον Playoff γύρο.

Η Liverpool για να περάσει στην φάση των ομίλων θα έπρεπε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Hoffenheim. Με μια μεστή εμφάνιση κέρδισε μέσα στη Γερμανία με 1-2. Στο Anfield, σε ένα χορταστικό ματς, οι Reds Κέρδισαν 4-2 και πέρασαν άνετα στους ομίλους. Εκεί η κληρωτίδα τους έφερε αντιμέτωπους με τη Σεβίλλη, τη Spartak Μόσχας και την Maribor από τη Σλοβενία. Η Liverpool απέδειξε και στο γήπεδο τον τίτλο του φαβορί τερματίζοντας πρώτη στον όμιλό της με 12 βαθμούς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι έμεινε αήττητη καθώς έκανε 3 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στην φάση των 16 την περίμενε η Porto. Η Liverpool από το πρώτο κι όλας παιχνίδι στην Πορτογαλία καθάρισε την πρόκριση καθώς κέρδισε με 0-5 χάρη στα γκολ των Firmino, Salah και Mane (χατ τρικ). Ο επαναληπτικός είχε τυπικό χαρακτήρα και έληξε με ένα αδιάφορο 0-0. Στα προημιτελικά οι Reds κληρώθηκαν με την Manchester City, στη πρώτη σεζόν της με τον Guardiola στον πάγκο. Ο πρώτος αγώνας έγινε στο Anfield και οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο μισάωρο καθώς ήδη προηγούνταν με 3-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Στο Μάντσεστερ, η Σίτι προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με τον Gabriel Jesus, αλλά η Liverpool ισοφάρισε με τον Salah στο 56 ενώ πήρε και τη νίκη με τον Firmino στο 77 και πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά! Για να περάσει στον τελικό, η Liverpool θα έπρεπε να περάσει το εμπόδιο της Roma. Οι Reds ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ασταμάτητοι και προηγήθηκαν με 5-0 στο 69ο λεπτό. Δύο γκολ όμως της Roma στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν νέα πνοή στη σειρά. Στη Ρώμη, η Liverpool πήρε το προβάδισμα νωρίς με τον Mane, αλλά λίγα λεπτά μετά, ο Milner σκόραρε στη λάθος εστία και άθελά του ισοφάρισε το ματς. Οι Reds όμως ξαναπήραν κεφάλι με τον Wijnaldum. Η σκληροτράχηλη Roma δεν τα παράτησε. Ισοφάρισε το ματς στο 52 με τον Dzeko ενώ πήρε κεφάλι με τον Nainggolan στο 86. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-2 όμως οι Ιταλοί δεν είχαν χρόνο να βάλουν πέμπτο γκολ και να στείλουν το ματς στην παράταση, Η πρόκριση πήγε στην ομάδα του Klopp. Η Liverpool θα έπαιζε σε τελικό Champions League για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια και αντίπαλός της θα ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία είχε κερδίσει τα 2 προηγούμενα τρόπαια. Ο τελικός έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Κίεβου μπροστά σε 61.889 θεατές. Ο τελικός σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στον ώμο του Mo Salah έπειτα από ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Sergio Ramos. Το πρώτο ημίχρονο είχε μερικές φάσεις και από τις δύο ομάδες αλλά όχι κάποιο γκολ. Αυτό ήρθε στο 51ο λεπτό μετά από μια ανοησία του Loris Karius ο οποίος πέταξε τη μπάλα πάνω στο πόδι του Benzema και αυτή κατέληξε στα δίχτυα. Η Liverpool δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε με τον Mane μετά από 4 λεπτά. Όμως λίγα λεπτά μετά, ο Gareth Bale σημείωσε ένα από τα ομορφότερα γκολ που έχουμε δει σε τελικό Champions League. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 83 η Ρεάλ έκανε το 3-1 ξανά με τον Bale με τον Karius να έχει πάλι μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Κάπως έτσι έληξε άδοξα η πορεία των Reds, με τους Μαδριλένους να σηκώνουν το 13ο τρόπαιο στην ιστορία τους.