top of page

#RetroWednesdays - London XI at the 1955–58 Inter-Cities Fairs Cup

Συνήθως οι τίτλοι του Retro Wednesdays βγάζουν νόημα. Δηλώνουν την ομάδα, τη διοργάνωση που έπαιξε και σε ποια χρονιά. Όμως ο σημερινός τίτλος είναι μακράν ο πιο παράξενος που έχουμε γράψει ποτέ σε Retro Wednesdays. Αρχίζουμε λοιπόν την επεξήγηση.

Όπως έχουμε πει και σε παλαιότερα άρθρα, το Κύπελλο Εκθέσεων ξεκίνησε αρχικά για να προωθούνται οι διεθνείς εκθέσεις (για αυτό άλλωστε ονομάστηκε έτσι). Επειδή λοιπόν η έκθεση γινόταν σε μια πόλη, μόνο μια ομάδα από την πόλη μπορούσε να συμμετάσχει στο κύπελλο εκθέσεων. Έτσι λοιπόν για το πρώτο κύπελλο συμφωνήθηκε να γίνει μια μικτή Λονδίνου για να συμμετάσχει και να το κατακτήσει! Όσον αφορά τη διάρκεια, πάλι δεν έχουμε κάνει κάποιο λάθος. Όντως η διοργάνωση κράτησε από το 1955 μέχρι το 1958! Η μικτή Λονδίνου ήταν όνομα και πράγμα. Σε όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης χρησιμοποιήθηκαν παίκτες από τις εξής ομάδες: Arsenal, Brentford, Charlton, Chelsea, Crystal Palace, Fulham, Leyton Orient, Millwall, QPR, Tottenham και West Ham! Ενώ προπονητής της ομάδας ήταν ο Joe Mears, τότε πρόεδρος της Chelsea και μέλος της FA. Fun Fact, ο Mears ήταν ο άνθρωπος που επέμεινε αρκετά στην FA ώστε να μην συμμετέχουν οι ομάδες στο νεοσύστατο τότε Κύπελλο Πρωταθλητριών (η πρώτη συμμετοχή Αγγλικής ομάδας έγινε το 1956 με την Manchester United). Πάμε τώρα στα αγωνιστικά. Η Μικτή Λονδίνου κληρώθηκε στον 4ο όμιλο με τις αντίστοιχες ομάδες της Φρανκφούρτης και της Βασιλείας. Η φάση των ομίλων που ουσιαστικά είχε 4 ματς για κάθε ομάδα, κράτησε ούτε λίγο ούτε πολύ 2 ολόκληρα χρόνια! Στα 4 ματς που έδωσαν οι Λονδρέζοι είχαν 3 νίκες και μόλις μία ήττα από την Φρανκφούρτη στη Γερμανία. Η Μικτή Λονδίνου χρησιμοποίησε σαν έδρα το Wembley και το White Hart Lane. Η πρώτη ομάδα από κάθε όμιλο πέρναγε στα ημιτελικά. Η Μικτή Λονδίνου κληρώθηκε με την Μικτή Λωζάνης, που ουσιαστικά ήταν η γνωστή ομάδα Lausanne. Το πρώτο ματς έγινε τον Οκτώβριο του1957 στην Ελβετία. Εκεί η τοπική ομάδα νίκησε τους Λονδρέζους με 2-1. Η ρεβάνς έγινε λίγες εβδομάδες μετά στο Stamford Bridge. Οι Άγγλοι ήθελαν πολύ τη νίκη και πίεζαν να τα καταφέρουν. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε από τον George Robb της Tottenham και έστειλε το Λονδίνο στους τελικούς! Οι τελικοί της διοργάνωσης έγιναν τον Μάρτιο και τον Μάιο του 1958. Η Μικτή Λονδίνου θα έπρεπε να αντιμετωπίσει την Barcelona (ή τη Μικτή Βαρκελώνης όπως τότε αναφερόταν). Για ακόμα μια φορά ως έδρα επιλέχθηκε το Stamford Bridge. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό όμως ο μεγάλος Jimmy Greaves της Chelsea ισοφάρισε μετά από 3 λεπτά. Στο 35, η Barcelona πήρε κεφάλι στο σκορ και έβαλε τα δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν τελικά με τον Jim Langley (Fulham) στο 88ο λεπτό με πέναλτι. Ο επαναληπτικός αγώνας έγινε στο Camp Nou μπροστά σε περίπου 70 χιλιάδες οπαδούς. Σε αυτόν τον αγώνα υπήρξε μόνο μία ομάδα και αυτή λεγόταν Barcelona. Οι Blaugrana επικράτησαν εύκολα με 6-0 επί των Λονδρέζων και κατέκτησαν το πρώτο Κύπελλο Εκθέσεων της ιστορίας