top of page

#RetroWednesdays - Manchester United at the 1990–91 European Cup Winners' Cup

Οι Κόκκινοι Διάβολοι κατέκτησαν στις 17 Μαΐου του 1990 το 7ο FA Cup της ιστορίας τους, απέναντι στην αξιόμαχη Crystal Palace. Αυτός ήταν και ο πρώτος τίτλος του Alex Ferguson στον πάγκο της Manchester United. Έτσι η ομάδα εξασφάλισε την παρουσία της στο Κύπελλο Κυπελλούχων, στη πρώτη σεζόν μετά την πενταετή τιμωρία των Αγγλικών ομάδων για τα επεισόδια του Heysel το 1985.

Η United ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της απέναντι στην κυπελλούχο Ουγγαρίας Pécsi Mecsek. Η ομάδα από την Αγγλία κέρδισε άνετα με 2-0 το πρώτο παιχνίδι χάρη στα γκολ των Blackmore και Webb. Στην Ουγγαρία, οι Μπέμπηδες διπλασίασαν τις νίκες τους, και κέρδισαν 0-1 με το γκολ του Brian McClair. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ferguson κληρώθηκε με την αγαπημένη μας Wrexham η οποία ήταν η κυπελλούχος Ουαλλίας. Η Αγγλική ομάδα κέρδισε εύκολα την Ουαλλική με 3-0 στο Old Trafford. Τα γκολ έβαλαν οι McClair, Bruce (ναι ο προπονητής) και Pallister. Στο μαγευτικό Ρέξαμ, η United συνέχισε το νικηφόρο της σερί στη διοργάνωση, κερδίζοντας με 0-2 χάρη στα γκολ των Mark Robins και Steve Bruce. Στους 8 άρχισαν τα δύσκολα για την ομάδα από το Μάντσεστερ καθώς κληρώθηκε με την Monpellier. O αγώνας στο Old Trafford έμελλε να είναι ο πρώτος μη νικηφόρος στη διοργάνωση καθώς οι Red Devils ήρθαν 1-1 με τη Γαλλική ομάδα, παρότι προηγήθηκαν στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα! Στη Γαλλία όμως η United έκανε ένα μεγάλο διπλό με 0-2. Η ομάδα του Ferguson συνέχισε μόνο με νίκες στα εκτός έδρας ματς και χωρίς να έχει δεχτεί καν γκολ! Για να περάσει στον τελικό η Manchester United θα έπρεπε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Legia Warsaw. Οι Πολωνοί αιφνιδίασαν τους Άγγλους και προηγήθηκαν με 1-0 στη Βαρσοβία. Η United όμως ισοφάρισε μετά από μόλις 1 λεπτό. Εν τέλη έφερε τούμπα το ματς και κέρδισε με 1-3 παίρνοντας έτσι ένα μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση. Στο Μάντσεστερ, η τοπική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Lee Sharpe. Η Legia ισοφάρισε στο 56 αλλά δεν κατάφερε να βρει τα γκολ που θα της έδιναν την πρόκριση. Αυτή πήγε στην ομάδα του Ferguson. Ο τελικός της διοργάνωσης έγινε στις 15 Μαΐου του 1990 στο Stadion Feijenoord του Ρότερνταμ, μπροστά σε 43.500 θεατές. Αντίπαλος της Manchester United ήταν η Barcelona. Οι δύο ομάδες μετά από ένα άχρωμο ημίχρονο πήγαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. Το σκορ άνοιξε η United με γκολ του Mark Hughes στο 67ο λεπτό. Μόλις 7 λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του. Η Barcelona μείωσε με τον Ronald Koeman στο 79 αλλά τελικά δεν κατάφερε να σκοράρει και να στείλει το ματς στην παράταση. Έτσι η Manchester United κατέκτησε το πρώτο (και τελευταίο) της Κύπελλο Κυπελλούχων! Αυτός ήταν ο πρώτος Ευρωπαϊκός τίτλος των Κόκκινων Διαβόλων μετά το Κύπελλο Πρωταθλητριών του 1968.