top of page

#RetroWednesdays - Manchester United at the 2019–20 UEFA Europa League

Η σεζόν 2018-19 ήταν μια πολύ μέτρια σεζόν για τους Κόκκινους διαβόλους στην Premier League. Η ομάδα δεν κατάφερε να προκριθεί στο Champions League καθώς τερμάτισε στην 6η θέση. Αντ' αυτού όμως συμμετείχε απευθείας στην φάση των ομίλων του Europa League.

Εκεί, κληρώθηκε στον 12ο όμιλο παρέα με τις Alkmaar, Partizan και Astana. Η United χωρίς να δυσκολευτεί πολύ πέρασε ως πρώτη στη φάση των νοκάουτ. Μάζεψε συνολικά 13 πόντους με 4 νίκες, 1 ισοπαλία και μόλις μία ήττα (με την Alkmaar στην Ολλανδία). Στην φάση των 32 κληρώθηκε με την Club Brugge. Το πρώτο ματς έγινε στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον γνωστό μας Emmanuel Dennis. Στο 36 ο Martial έκανε το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Στον επαναληπτικό του Old Trafford μόνο μία ομάδα μπήκε μέσα στο γήπεδο και αυτή ήταν από το Μάντσεστερ. Η United έκανε πάρτι κερδίζοντας με 5-0 τους Βέλγους χάρη στα γκολ των Bruno Fernandes, Odion Ighalo, Scott McTominay και Fred (2). Επόμενη αντίπαλός για την Αγγλική ομάδα ήταν η LASK από την Αυστρία. Ο πρώτος αγώνας έγινε στις 12 Μαρτίου του 2020 στο Λιντζ της Αυστρίας κεκλεισμένων των θυρών. Η United έκανε μια ακόμα εκπληκτική εμφάνιση, κερδίζοντας ξανά με 5-0! Τα γκολ σημείωσαν οι Ighalo, James, Mata, Greenwood και Andreas Pereira. Σχεδόν 5 μήνες μετά, στις 5 Αυγούστου η United έκανε ακόμα μια νίκη με 2-1 στην έδρα της και έτσι πέρασε στα Προημιτελικά. Λόγω της πανδημίας, από την φάση των προημιτελικών και έπειτα η μορφή της διοργάνωσης άλλαξε σε final 8 το οποίο και έγινε σε 4 διαφορετικές πόλεις στη Γερμανία. Η Manchester United έπαιξε στην Κολωνία απέναντι στην Κοπεγχάγη. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0 και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση. Εκεί η United κέρδισε νωρίς πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Bruno Fernandes. Αυτό ήταν αρκετό για να περάσει στον ημιτελικό. Εκεί την περίμενε η Sevilla. Κανονικά θα έπρεπε το άρθρο να διακοπεί εδώ καθώς όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει όταν η συγκεκριμένη ομάδα κάνει καλή πορεία στο Europa League, αλλά είμαστε εδώ για να μιλήσουμε με λεπτομέρειες. Ο ημιτελικός διεξήχθη και αυτός στην Κολωνία και όπως όλα τα ματς του Final 9 ήταν χωρίς φιλάθλους. Οι Άγγλοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και προηγήθηκαν με τον Fernandes ο οποίος σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα στο 9ο λεπτό. Η Σεβίλλη όμως ισοφάρισε στο 26 και στο 78 γύρισε το ματς και πέρασε εκείνη στον τελικό. Νομίζω πως δεν χρειάζεται καν να πούμε ποια ομάδα το σήκωσε... τουλάχιστον εκείνος ο τελικός ήταν εξαιρετικός!