top of page

#RetroWednesdays - Newcastle United at the 2012–13 UEFA Europa League

Οι περισσότεροι από εμάς θυμόμαστε τη σεζόν 2011-12 για το AGUEROOOOO. Οι φίλοι όμως της Newcastle τη θυμούνται σαν την τελευταία πολύ καλή σεζόν τους στην Premier League. Οι Καρακάξες τερμάτισαν στην 5η θέση και έτσι πήραν το εισιτήριο για τα Playoffs του Europa League.

Για να περάσει στην φάση των ομίλων, η Newcastle θα έπρεπε αρχικά να αποκλείσει τον Ατρόμητο. Ο πρώτος αγώνας έγινε στο Περιστέρι και η τοπική ομάδα προηγήθηκε με τον Denis Epstein στο 25ο λεπτό. Οι Ανθρακωρύχοι όμως ισοφάρισαν με τον Ryan Taylor στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στον επαναληπτικό αγώνα, η Ελληνική ομάδα αντιστάθηκε επάξια και ηττήθηκε μόλις με 1-0. Το "χρυσό" γκολ για την Newcastle πέτυχε ο Haris Vuckic. Οι Magpies κληρώθηκαν στον τέταρτο όμιλο μαζί με τις Bordeaux, Maritimo και Club Brugge. Με δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα, η Αγγλική ομάδα συγκέντρωσε 9 βαθμούς και πέρασε ως δεύτερη στην φάση των 32. Η μοναδική της ήττα ήταν από τη Bordeaux στη Γαλλία. Στην φάση των 32, η ομάδα του Alan Pardew κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Metalist Kharkiv. Ο πρώτος αγώνας έγινε στο St James' Park και σε ένα αδιάφορο παιχνίδι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0. Στην Ουκρανία, μετά από ένα κλειστό παιχνίδι, η πρόκριση κρίθηκε χάρη σε ένα γκολ του τεράστιου Shola Ameobi ο οποίος σκόραρε με πέναλτι και έστειλε τη Newcastle στην φάση των 16. Εκεί, την περίμενε η τότε μεγάλη ανερχόμενη δύναμη του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, Anzhi Makhachkala. Στην παγωμένη Μόσχα όπου έγινε ο πρώτος αγώνας η Newcastle και πάλι απέτυχε να σκοράρει, όμως για καλή της τύχη, ούτε δέχτηκε γκολ. Στην ρεβάνς στην Αγγλία όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε 0-0 και θα οδηγούμασταν στην παράταση. Όμως ο Papiss Cisse σκόραρε για τις Καρακάξες στο 93ο λεπτό και τους έδωσε τη νίκη και την πρόκριση. Η κληρωτίδα έφερε στη Newcastle αντιμέτωπο την Benfica. Ξανά, η Αγγλική ομάδα θα έπρεπε να δώσει το πρώτο της παιχνίδι εκτός έδρας. Αυτή τη φορά όμως δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα και ηττήθηκε στη Λισαβώνα με 3-1, παρότι προηγήθηκε με τον Cisse. Στη ρεβάνς, η Newcastle προηγήθηκε ξανά με τον Cisse στο 71ο λεπτό. Οι Magpies Πίεσαν αρκετά για να βρουν το γκολ που θα τους έστελνε στα ημιτελικά. Δυστυχώς αντί να σκοράρουν, δέχτηκαν ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα και έτσι έληξε η Ευρωπαϊκή τους πορεία. Για την ιστορία, η νικήτρια της διοργάνωσης ήταν η Chelsea, η οποία νίκησε στον τελικό την Benfica. Για τους Πορτογάλους η κατάρα του Bela Guttmann κρατάει ακόμα.