top of page

Ανασκόπιση δεκαετίας - Agueroooooooo

Συνεχίζουμε την ανασκόπηση της δεκαετίας σήμερα με το πιο δραματικό τέλος στην ιστορίας της Premier League.

13 Μαίου του 2012 και η City στην τελευταία αγωνιστική ήθελε ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την συμπολίτισσα της United για να πανηγυρίσει το πρώτο της πρωτάθλημα έπειτα από 44 χρόνια.

Η United είχε κάνει το καθήκον της στην έδρα της Sunderland κερδίζοντας με 0-1. Από την άλλη η City φαινόταν πως είχε κάνει την τέλεια αυτοχειρία χάνοντας μέσα στην έδρα της με 1-2 με το ματς να βρίσκεται στις καθυστερήσεις.

Η συνέχεια γνωστή με τον Dzeko να κάνει το 2-2 στο 92ο λεπτό και τον Aguero να γράφει ιστορία σκοράροντας στην τελευταία φάση του αγώνα και τον Martin Tyler να ντύνει με την φωνή του κλασικό πλέον ‘’Agueroooooo’’.

Οι στιγμές που ακολούθησαν ήταν ο ορισμός των απόλυτων συναισθημάτων που μπορεί να σου προσφέρει το ποδόσφαιρο.

Ο Aguero σε συνέντευξη του έχει αναφέρει πως όποτε ακούει πλέον για κάποιο γκολ στο τελευαταίο λεπτό ή όταν ακούει το όνομα της QPR στα νέα, θυμάται εκείνο το ματς. Και πως να τον αδικήσει κανείς...

Ας θυμηθούμε στο παρακάτω βίντεο αυτό το απίστευτο φινάλε.